Whatsapp Hattı ONLINE RANDEVU

HYMENOPLASTY - KIZLIK ZARI ONARIMI

Kızlık zarı nedir? 

Vajen girişinin yaklaşık 1 veya 1,5 cm  iç kısmında yer alan perde şeklinde pembe kırmızı renkte, yaprak inceliğinde  kanlanması bol olan bir yapıdır. Bilinen bir fonksiyonu yoktur. İlk cinsel ilişki sırasında %85 olasılıkla yırtılır. Bazen ikinci,üçüncü ilişki sırasında yırtılma gerçekleşir ve kanama olur. Kızlık zarının yapısı kişiden kişiye değişmektedir. Başta kribriform, anüler,septalı, imperfore olmak üzere birçok çeşidi bulunmaktadır. En sık olarak anüler tipte kızlık zarı görülmektedir.

Anüler tip(halka tip); kızlık zarının özelliği vajinanın yan duvarlarını çepeçevre sarmasıdır. Anüler tip aynı bir yüzük gibi olup vajen duvarlarına kenarlardan tutunmuştur. Adet kanamasının akabilmesi için yeterli miktarda açıklık bulunmaktadır. Bu tip kızlık zarı ilişki sırasında kanamayabilir. Bu durumda kızlık zarının esnekliğinden bahsedilir. Muayene edildiğinde esnek kızlık zarı çok kolay bir şekilde anlaşılır.

Muayene sırasında kızlık zarının çok kolay bir şekilde şekil değiştirdiği, serbest bırakıldığında akordion gibi kendi üstünde küçük katlantılar, kıvrımlar oluşturduğu,vajen girişini çok daraltmadığı görülür. Bu özelliklere sahip kızlık zarının esnek olduğu söylenebilir.
Kribriform tip; bu tip kızlık zarı vajen girişini tamamen kapamış olup adet kanamasının geçişini sağlayan çok sayıda deliği mevcuttur. Tıp dilinde kribriform kevgir, süzgeç anlamındadır. Gerçektende bu tarz kızlık zarı aynı süzgeç gibi deliklidir. Ve ilişki sırasında kanama gerçekleşir. Hatta kanama diğer kızlık zarlarından daha fazla olabilir. Çünkü ilişki sırasında meydana gelecek yırtılmanın boyutları ve yırtığın şekli belirsizdir. 

Ayrıca adet dönemlerinde kanın akışı yavaş olduğu için rahatsızlık verebilir. Özellikle bol kanama yaşanan dönemlerde kanın vajende birikmesine sebep olabilir. Bu durumlarda küçük bir cerrahi müdahale ile ağrılar giderilmeye çalışılır.

Septalı tip; bu tarz kızlık zarı anüler tipe benzer olup tek farkı kızlık zarının kenarları bir uçtan diğer uca ince zar uzantıları ile birbirine tutunmuştur.
Kresentrik tip; bu tip kızlık zarı anüler tip kızlık zarına benzemekte olup,farkı kanın geçişi için daha dar geçiş bölgesi bırakmasıdır.şekli yarımay,hilal gibidir.eğer yapısı kalın ise ilişkiye izin vermeyebilir.Bu durumda cerrahi müdahale gerekir.
İmperfore tip; bu tarz kızlık zarı vajen girişini tamamen kapatıp adet kanamasının geçişine izin vermez. Bluğ çağında görülen ilk adet kanaması gerçekleşmez. Ağrılarla acil servise gelen hastanın ameliyat ile kızlık zarı genişletilir ve adet kanamasının rahat akması sağlanır. Tabii ki bu tip kızlık zarı ilişki öncesi ameliyat ile açılmış olur.Ama istenirse aynı işlem sırasında kızlık zarı tamiri yapılabilir.

Kızlık zarı hakkında

Halk arasında kızlık zarı olarak adlandırılan, tıp dilinde hymen olarak bilinen yapıdır. İnsanlık tarihinin en eski dönemlerinden günümüze kadar önemini korumuş ve korumaya da devam etmektedir. Sadece ülkemizde ve İslam dininde değil; hristiyanlarda,Yahudilerde,eski yunan mitolojisinde,ilkel kabile toplumlarında da üzerinde durulan bir konu olmuştur.
Kızlık zarı özellikle kapalı toplumlarda önemini sürdürmektedir.

İlk cinsel ilişki ile birlikte kızlık zarı kanamaktadır. Kanama az veya çok miktarda olabilir. Bazen bir damla bazen de bir ped dolduracak kadar sürebilmektedir. Toplum için ne kadar kanadığının önemi yoktur. Kanamanın gerçekleşmesidir önemli olan bütün beklentilerin karşılanması için çarşafın kanla  boyanması gerekmektedir.
Filmler, diziler, beklentiler,korkular sonucunda; her ne kadar toplum modernleşse de, erkekler bu konuya önem vermiyorum dese de hala kızlık zarı önemini korumaktadır. Gerdek gecesi kanamanın olması ile herkes rahatlamaktadır. Kız rahatlamakta ,erkek rahatlamakta, aileler rahatlamaktadır. Günümüzde hala ilk gece sonrası kanama olmadı diye kadın doğum uzmanına  cümbür cemaat aileler gelmekte ve kızlık zarı muayenesi istemektedir. Kızlık zarı normal olsa bile artık erkek tarafını inandırmak çok zor olmaktadır. Bir kere kanama olmamıştır. Bazen evlilikler hiç başlamadan bitmiştir. Erkek tarafı durumu kabullenmemiş ya da kabullense bile kızı hor görmekte, başka sebeplerle huzursuzluk çıkarabilmektedir.

İnsanın önüne hayatta evlenebileceği, mutlu olabileceği beğendiği kişiler adım başı çıkmıyor. Düşünün bir kere; genç bir  kız tanıştığı erkeğe önceden birlikteliği olduğunu anlatırsa neler yaşayabilir. Terkedilme korkusu veya bir kez daha hayal kırıklığı yaşamak, her şeyin dört dörtlük gittiğine inanılırken birden sevdiğin adamın yok oluverişi….her ne kadar istemese de insan ailesini korumak, kendini korumak, hatta sevdiğini kaybetmemek adına kadın doğum uzmanına kızlık zarı diktirmek ihtiyacı duyabilir.

Kızlık zarı dikilebilir sadece genç kızlar değil, belirli bir yaşı geçmiş, çocuk sahibi olan ve eşine evlenme yıldönümü hediyesi olarak bu operasyonu yaptıran kadınlar da bulunmaktadır.

Kızlık zarı ne işe yarar?

Kızlık zarının kadın vücudunda ne işe yaradığına ait kesin bir bilgi yoktur. Bazı görüşlere göre kızlık zarı, oluşturduğu kısmi bariyer sayesinde enfeksiyonlara karşı koruma sağlar. Bu görüşün kısmen doğruluğu olsada enfeksiyonlara karşı korumada etkinliği tartışılır niteliktedir.  Bu sebeple net olarak bir işlevi saptanamayan kızlık zarının sosyal bir fonksiyonunun olduğu söylenebilir.

Kızlık zarı nasıl bozulur?

Kızlık zarı büyük dudaklar (labium major) ve küçük dudaklar(labium minör) tarafından korunmaktadır. Büyük dudakların kalınlığı herkeste farklıdır. Obez kadınlarda büyük dudaklarda daha fazla yağ olduğu için kızlık zarı daha derinde kalır. Zayıf bir kadında kızlık zarı 3 cm içerideyken, obez bir kadında 5 cm kadar derinde olabilir.

Sonuçta kızlık zarı çarpma, düşme, batma gibi kazalara karşı son derece korunaklı bir derinliktedir. Kızlık zarı kolay kolay zedelenmez. Vajen yaralanmaları en çok küçük kızlarda görülür. Oyun çağında bisikletten düşme, merdivenden düşme gibi kazalar sonucunda vajenden kan gelebilir. Küçük çocuklarda büyük dudaklar çok ince olduğu için kızlık zarının zedelenme riski yüksektir. Eğer kızlık zarı yırtılmış ise bunun kaza sonucu olduğunu gösterir rapor tutulur.

Masturbasyon esnasında kızlık zarı zedelenebilir. Özellikle masturbasyon için bir cisim kullanıldıysa risk dahada artar. Masturbasyon için kritik olan nokta şudur: her seferinde daha fazla haz aldıkça daha hızlı ve daha derin sürtünme isteği uyanır. Bu küçük oyun bazen kaza ile sonuçlanabilir.

Sürtünme ile ilişki sırasında kızlık zarı bozulmaz. Masturbasyonda olduğu gibi farkedilmeden ileri gidilerek penis vajene girebilir. Penisin vajene tam olarak girmesi gerekmez. Kızlık zarı vajen girişinin hemen ön tarafında olduğu için sadece penis başının vejenden içeri girmesi zarın yırtılması için yeterlidir.
Bazı kızlık zarı tipleri ilişki sonucunda kanamaz. Halk arasında esnek kızlık zarı denilen bu durumda vajen girişi çok geniş olup, kızlık zarı ince kenarlı ve çok kıvrımlıdır. Böyle olunca da penis vajene girse bile kızlık zarı esneyip yırtılmaz. Esnek kızlık zarları normal doğum sırasında yırtılır.

İlk ilişki sırasında çok kanar mıyım?

İlk ilişki sonrası kanama miktarını önceden tahmin etmek çoğu zaman mümkün değildir. Kribriform ve septalı kızlık zarı tipleri anüler tipteki kızlık zarına göre vajen girişini daha fazla kapattığı için daha fazla kanayacaktır. Kanama miktarını etkileyen bir diğer faktörde kızlık zarının kan damarı miktarıdır. Eğer kan damarı ağı zengin ise kanama fazla olacaktır.

Kanamayı etkileyecek bir diğer faktörde kadının ilişki ilk ilişki esnasında cinsel olarak uyarılma seviyesidir. Rahatlamış,yeterli olacak şekilde ön sevişme yapmış bir kadının vajeni ıslanacak, gevşeyecektir. Bu durumda tedirgin olan,kuru bir vajene sahip kadına göre daha kolay ilişki yaşayacaktır.Tam olarak hazır olmayan bir kadının kızlık zarı ilişki sırasında daha fazla yırtılıp daha fazla kanayabilir.

Eğer kızlık zarının yırtıldığını düşünüyorsanız  bu konuda deneyimli bir doktora muayene olabilirsiniz. Çünkü bu konuyu sürekli düşünmek psikolojinizi bozabilir. Belirsizlik hali insanı en çok yoran durumdur. Muayene sayesinde doktorunuzun size vereceği bilgi ve yardım sayesinde çözüm bulabilirsiniz.

Kızlık zarı yırtılırken ağrı olur mu?

Cinsel ilişki sırasında ağrı sadece ilk gece değil, uzun yıllar evli çiftlerinde başına gelebilen bir durumdur. Ağrısız bir ilişki için ilk önce psikolojik olarak rahat olmak önemlidir. Bu konuda bilgi eksikliği varsa cinsel terapistten destek alınabilir.

Kızlık zarının yırtılması sırasında yani ilk cinsel deneyim sırasında ağrı genel olarak gözlenmez. Daha doğrusu kızlık zarının kendisinin yırtılması ağrı yapmaz. Fakat ilişkiye tam olarak hazır olmayan bir kadın tedirgin ve korku yaşıyorsa ağrı duyabilir. Çünkü korkuya bağlı vajinal kuruluk gelişirse bırakın ağrıyı ilişkiye girmek mümkün olmaz. Bu koşullarda erkeğin yapacağı hamle ile ağrı yaşanabilir.

Gerdek gecesi sonrası kanama ile başvuran hastaların çoğunda sadece kızlık zarında değil vajende de yırtıklar sonucu kanama gelişebilir. Bu kanamalar bazen ciddi miktarda kan kaybına yol açar. Mutlaka cerrahi müdahale edilmesi gereken kanamalardır. Genel olarak bu tür durumlar deneyimsiz çiftlerin başına gelmektedir.

Sonuç olarak kızlık zarının yırtılması esnasında kadını rahatsız edecek şiddette ağrı ve kanama beklenen bir durum değildir. Önemli olan evli çiftin gerdek gecesi hakkında doğru kaynaklardan bilgi sahibi almış olmasıdır.

Kızlık zarı dikimi

Kızlık zarı dikimi konunun uzmanı jinekolog doktorlar tarafından yapılmaktadır. Kızlık zarı onarımı kalıcı kızlık zarı onarımı ve geçici kızlık zarı onarımı olmak üzere iki şekilde yapılmaktadır. Bazen kızlık zarı onarımına vajen daraltma işlemide eklenmektedir. Vajen daraltma diğer adıyla vajen sıkılaştırma işlemi kişinin kendi isteği üzerine olabildiği gibi ilişkiye bağlı olarak vajen girişi genişlediğinde de yapılır. Vajen sıkılaştırma gerekip gerekmediğine yapılacak olan muayene sonucunda karar verilir.

Bazen kızlık zarı ilişki sonucu çok fazla silinmiş, erimiş,çok parçalı hale gelmiş olabilir. Böyle durumlarda kızlık zarının  onarımı tek başına yeterli olmamakta, işlemin başarısı düşmektedir. Böyle durumlarda kızlık zarı onarımına vajen daraltma işlemi eklenmektedir. Böylece vajen daraltma ile birlikte işlem başarısı garanti altına alınmaktadır.

Geçici kızlık zarı onarımı

Genellikle düğüne kısa bir zaman dilimi kaldığında yapılır. Düğüne 7-10 gün kala yapılabilir. Kullanılan iplikler kendiliğinden eriyen tipte olduğu için işlem sonrası ipliklerin alınmasına gerek yoktur. Gerekli olduğu durumlarda  vajen daraltma işlemi ile birlikte yapılır. İşlem 15-20 dakika gibi çok kısa bir sürede tamamlanmakta, olup ağrı acı hissi oluşmaz. Lokal anestezi veya genel anestezi ile birlikte yapılabilir. İşlem sonrası istirahate gerek yoktur,normal hayata olduğu gibi devam edilebilir. 

Kalıcı kızlık zarı onarımı

Kalıcı kızlık zarı onarımı için iki farklı tip cerrahi yöntem uygulanmaktadır. Bunlardan birisi flep yöntemi bir diğeride yeniden kızlık zarı oluşturulması yöntemidir. Her iki yönteminde başarı oranı benzerdir. Geçici kızlık zarı dikiminde olduğu gibi lokal anestezi veya genel anestezi yöntemi ile işlem gerçekleştirilebilir.

Düğünden birkaç gün önce yapılması gerekmez. Ne zaman ihtiyaç duyulursa o zaman yapılabilir. Yöntem kalıcı olduğu için düğün 5-10 yıl sonra bile olsa başarılı sonuç verir.

İşlem için kullanılan iplikler kendiliğinden eriyen tipte olduğu için dikiş aldırmaya gerek kalmamaktadır. Cerrahi  işlemden bir ay sonra kontrol muayenesi yapılması tavsiye edilir. Çok nadirde olsa enfeksiyona bağlı olarak veya aşırı zorlamalı hareketler sonucu dikişler tutmayabilir. Enfeksiyona karşı işlem sonrası antibiyotik reçete edilir. Kontrol muayenesi ile dikişlerin durumu son birkez daha değerlendirilerek işlem sonucu garanti altına alınmış olur.

İşlem sonrası 1-2 saatlik bir dinlenmeden sonra günlük hayata dönülebilir,şehirlerarası yolculuk yapılabilir. 

Kızlık zarı muayenesi

Kızlık zarı muayenesi ne zaman yapılır?

  • Cinsel ilişki sonrası beklenen miktarda kanama olmaması durumunda çiftler kızlık zarının değerlendirilmesini isteyebilir.
  • Bazen kanama beklentinin aksine çok az olmaktadır.Hatta sürüntü halinde penisin üzerinde az miktarda kan olduğu fark edilir.Bu durumda kızlık zarı kontrolüne(BEKARET TESTİ)  ihtiyaç duyulabilir.
  • Evlilik öncesi beraberlik yaşandığında, ilişki olmadan kanama olursa
  • Oyun oynarken veya spor yaparken istenmeyen bir hareket veya kaza sonrası kanama olduğunda
  • Mastürbasyon sırasında farkında olmadan ileri gidilip kızlık zarı yırtılabilir, böyle bir endişe yaşanıyorsa

Kızlık zarı muayenesi jinekoloji masasında çok kısa sürede yapılır. Muayene esnasında acı yaşanmaz. Kızlık zarı muayenesinin herhangi bir riski yoktur. Ve muayenede alet kullanılmaz.
Muayene sonucu hasta mahremiyeti gereği saklı tutulur. Muayene sonucu kişinin kendisinden veya istediği kişinin haricindeki kimse ile paylaşılmamaktadır.