Whatsapp Hattı ONLINE RANDEVU

TÜP BEBEK

TÜP BEBEK

Kısırlık çiftlerin korunmadan düzenli  ilişkide bulunmalarına rağmen 1 yıl içinde gebelik olmaması halidir. Genç sağlıklı bir çiftin düzenli ilişki sonrası 1 ayda gebe kalma şansı %85 gebelik oranlarına ulaşılır. Kadınlarda 30  yaş sonrası doğurganlık azalmaya başlar. Bu azalma 35 yaş sonrası hızlanır.

Kısırlık problemi olan çiftin kliniğe başvurmasından sonra öncelikle gerekli muayene ve tetkikler tamamlanır. Bu tetkiklerin sonucunda tedavi seçeneklerine karar verilir. Tüp bebek bu tedavi seçeneklerinden biridir. 

Tüp bebek tedavisinde kadından alına yumurta ile erkekten alına sperm laboratuvar ortamında birleştirilir. Ardından oluşan embriyolar (döllenmiş yumurta) rahim içine transfer edilir.

Şu Gibi Durumlarda Tüp Bebek Tedavisi Önerilir:

•    Diğer tedavi yöntemlerinin başarısız olduğu durumlarda 
•    Kadının tüplerinin tıkalı olması halinde 
•    Erkekte ileri derecede sperm problemi olan olgularda 
•    Kadının yaşının ileri olduğu ve normal tedavi yöntemlerinin denenmesi için yeterli zaman bulunmadığı durumlarda
•    Ailede genetik geçişli hastalık olması durumunda; genetik hastalıkların önlenmesi  için tüp bebek ve preimplantasyon genetiği uygulanır. Bu yöntemde  tüp bebek sonucu elde edilen döllenmiş yumurtaların genetik testleri yapılır. ve sağlıklı yumurtalar rahime yerleştirilerek hastalık engellenmiş olur.

Tedaviye Başlarken :

Tüp bebek tedavisine başlarken kadın ve erkeğe bazı muayene ve tetkikler yapılır. Gerekli tetkikler tamamlandıktan sonra tedavi programı belirlenerek tedavi aşamasına geçilir. Tetkikler ve tedavi sırasında çiftlerin klinikte kalması zorunlu değildir. Tüp bebek tedavisi ayakta yapılan bir tedavidir. Tedavinin başlangıcında eşler bu tedavi için fiziksel ve zihinsel olarak hazır olmalıdır. Doğal olarak tedavi başlangıcında kendinizi endişeli ve stresli hissedebilirsiniz. Tedavinin her aşamasında doktorunuza tedavi hakkında sorular sorabilirsiniz. Bu sizi rahatlatacaktır.

Tedavi uygulaması: 

Tüp bebek tedavisi kadının yumurtalıklarının hormonal olarak uyarılması ile başlar. Bu uyarmada amaç çok sayıda yumurta elde etmektir. Yumurtalar ultrason ve hormon tetkikleri ile izlenir. Olgunlaşan yumurtalar, yumurta toplama işlemi adı verilen bir işlem ile ultrasonografi eşliğinde yumurtalıklardan alınır.

TÜP BEBEKTE YUMURTA BÜYÜTÜLMESİ

Tüp bebek tedavisinde temel olan kadından alınan yumurtaların erkekten alınan spermler ile laboratuvar ortamında döllenmesi ve bu döllenmiş yumurtaların rahime yerleştirilmesidir. Normalde kadınlarda bir aylık periyotta bir yumurta büyür. Tek yumurta ile tüp bebek gibi bir tedavide başarı şansı çok azalmaktadır. Bu nedenle kadına belli bir periyotta  ilaç yüklemesi yapılarak çok sayıda yumurta büyütülür.

Yumurta büyütülürken kullanılan ilaçlar çeşitli dozlarda ve değişik protokollerde verilir. Bu protokollere short protokol, long protokol, flare up ve benzeri  isimler verilir. İlaç kullanımı sırasında ultrason ve hormon kontrolleri ile yumurtalar takip edilir. Bunlar belirli bir büyüklüğe geldiğinde olgunlaştırma iğnesi yapılır. Ardından 36 saat sonra yumurtalar toplanır.